A A A

WYSTAWA Z OKAZJI 100-LECIA POWROTU TORUNIA DO WOLNEJ POLSKI

W sali 208 w naszej szkole znajduje się wystawa bardzo cennych zdjęć z okazji 100-lecia powrotu Torunia do Wolnej Polski. Wśród nich są kopie oryginałów (są tylko 3) wejścia generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii w dniu 18 stycznia 1920 r. 

Galeria jest darem Pana Jacka Rutkowskiego Prezesa Mat-Bud.

Społeczność szkolna jest niezmiernie wdzięczna za ten dar!

zobacz galerię >> 

 


 

WARTO POWSPOMINAĆ...

Świętowanie 100 - lecia Niepodległości Polski - śpiewanie hymnu przez całą społeczność szkolną 9.11.2018 o godz. 11.11

 


 

RAJD "ZŁOTEGO LIŚCIA" 2018

12 listopada odbył się w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rajd "Złotego liścia". O 8.30 spotkaliśmy się na pl. Rapackiego, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zapaliliśmy znicze, oddając cześć jednemu z największych w historii Polaków. P. Marcin Empel w kilku zdaniach przedstawił drogi do Niepodległości. Z dworca Toruń Gł. przejechaliśmy wygodnym pociągiem do stacji Przyłubie. Dalej czerwonym szlakiem przez malownicze lasy Puszczy Bydgoskiej do Dybowa. Czekała tam na nas wiata, polana, leniwie płynąca Zielonka, miejsce na ognisko, które udało się rozpalić drugą zapałką... Kiełbaski nad ogniskiem, ciepła herbata i pieśni partyzanckie, oj działo się... zobacz galerię zdjęć. Opiekunami byli: p. Marcin Empel i opiekun Koła Turystycznego p. Piotr Biegalski

 


 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Uczennica naszego Liceum Paulina Dzięgielewska zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej zorganizowanym przez Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu. Gratulujemy!

dyplom >>>

 


 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

W konkursie na najładniejszą dekorację sali z okazji Święta Niepodległości decyzją jury w składzie: Pan Dyrektor Michał Dąbkowski, p.prof. Piotr Biegalski i p.prof. Zbigniew Milkiewicz, zwyciężyła klasa 1f, która ozdobiła salę 105. Nagrodą jest słodka niespodzianka ufundowana przez Pana Dyrektora.

Gratulujemy!


 

ORDER ORŁA BIAŁEGO DLA PATRONA NASZEJ SZKOŁY STEFANA BANACHA

Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski, Prezydent RP Andrzej Duda przyznał pośmiertnie 25 wybitnym Polakom Order Orła Białego.

Pośmiertnie to odznaczenie otrzymał profesor Stefan  BANACH - jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku, światowej sławy autor oryginalnych rozwiązań, twierdzeń i prawideł, twórca oraz lider lwowskiej szkoły matematycznej.


 

POEZJA

W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Monika Tobolewska z kl. Ic X LO z grupą przyjaciół i Samorząd Szkolny Gimnazjum zapraszają na ,,Zaduszki poetyckie", na których będzie czytana poezja patriotyczna, nie zabraknie dobrej herbaty, kawy i słodkości...

  • Termin: godz. 16.00, 15 listopada
  • Miejsce: sala 109 budynek Gimnazjum

 

ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ!

Dzisiejsze obchody 100 - lecia Niepodległości Polski - fotorelacja

 


 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

Z przyjemnością informujemy, że w konkursie plastycznym zorganizowanym przez X-Company z okazji Święta Niepodległości, jury w składzie: p.prof. Zbigniew Milkiewicz, p.prof. Piotr Biegalski oraz Justyna Centkowska i Marta Milewska z 2c, zdecydowało o przyznaniu: 

I nagrody ex aequo dla Jagody Karepin z 1b oraz Pawła Górniaka z 1c

II nagrody ex aequo dla Bogumiły Jezierskiej z 3b i Zofii Brzezińskiej z 2a

Nagrody to karty prezentowe empiku. 

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za przygotowanie pięknych prac, które można będzie obejrzeć już wkrótce w szkolnej galerii.

X-Company


 

UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

W piątek 9 listopada o godzinie 11.11 na Orliku odbędzie się uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego (uczestniczą uczniowie wszystkich klas).

W godzinach 11.25 - 12.30 odbędzie się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości (uczestniczą uczniowie klas I X LO oraz 3 G nr 11)

O godzinie 12.40 odbędzie się Bieg o Puchar Dyrektora dla reprezentacji klas I X LO oraz 3 G nr 11.

O godzinie 13.oo odbędzie się Bieg o Puchar Dyrektora dla reprezentacji klas II i III X LO.

W dniu 9 listopada odbędą się lekcje 1-3 (dla wszystkich uczniów) oraz lekcja 5 dla uczniów klas II i III X LO.

 


 

ZAPROSZENIE NA OBCHODY 100. ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

W związku ze zbliżającymi się obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zachęcamy całą toruńską społeczność szkolną do aktywnego udziału w miejskich uroczystościach zaplanowanych w dniach 9 - 11 listopada 2018.

Program obchodów

 


 

KOŁO TURYSTYCZNE ZAPRASZA NA RAJD PIESZY Z OKAZJI 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI "ZŁOTEGO LIŚCIA".

  • Termin: 12.11.2018 r.
  • Trasa: Toruń - Przyłubie (PKP), od Przyłubia do Dybowa pieszo (ok 12 km), powrót PKP ze stacji Cierpice do Toruń GŁ.
  • Koszt: 15 zł (bilety PKP, kiełbaski, tacki, chleb, opłata za ognisko, płyta ze zdjęciami).
  • Zapisy i informacje u p. Piotra Biegalskiego do 7 listopada.

KU PRZYGODZIE!!!!!!!!


 

BARBARKA 39

W czwartek 25.10.2018 r. odbyła się na Barbarce kolejna edycja gry terenowo-sprawnościowej: ,,Barbarka 39", organizowana przez Stowarzyszenie Archipelag Inicjatyw. Impreza upamiętniała rocznicę pierwszych rozstrzeliwań Polaków z Torunia i okolic w lasach Barbarki w październiku 1939 r. przez Niemców. Z naszej szkoły wzięły udział 3 drużyny 8-io osobowe z kl. 2G i 1 drużyna z Gimnazjum. Drużyna dziewcząt z kl. 2g zajęła 1 miejsce. Brawo!!!!!! (Zwycięska drużyna: kpt. Eliza Łęgowska, Julia Masłowska, Wiktoria Walicka, Marta Wypij, Weronika Przanowska, Alicja Rydzewska, Marta Celmer, Agnieszka Błażejczyk, Mirka Fisenko, op. grupy: p. Marcin Empel).

Opiekunami młodzieży byli: p. Marcin Empel, p. Piotr Karepin i p. Piotr Biegalski (opiekun koła turystycznego).

Zobacz zdjęcia

 


 

STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI!!!

Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę książek dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości!

 


 

WARSZTATY W INSTYTUCie PAMIĘCI NARODOWEJ W GDAŃSKU

22 października 2018 r. grupa młodzieży X Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem panów Zbigniewa Milkiewicza, dyrektora Michała Dąbkowskiego praz pani Moniki Lajstet wzięła udział w warsztatach przeprowadzonych przez pracowników oddziałowego Biura Edukacji Narodowej (panów Krzysztofa Drażbę, Naczelnika OBEN IPN w Gdańsku, Bartosza Januszewskiego, OBEN IPN Gdańsk) oraz Przemysława Namsołka, (Archiwum IPN Gdańsk). Bardzo forsowne zajęcia wykładowo – warsztatowe oraz źródłowe skupione zostały na tematyce „Propagandy politycznej w Polsce okresu referendum z 30 czerwca 1946 roku” i „Jarocina pod okiem SB”. Erudycyjne, energetyczne, pełne werwy i pasji prelegentów warsztaty angażowały także uczniów do zabierania głosu, analizy materiałów źródłowych praz wystąpień publicznych. Uczniowie mogli zapoznać się z materiałami operacyjnymi SB („teczkami”, filmem), a także zwiedzili magazyn archiwum.

Zobacz zdjęcia

Zobacz także link https://pl-pl.facebook.com/IPN.Gdansk/

 


 

KONFERENCJA NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie klasy 2D społeczno - prawnej pod opieką panów Dyrektora Michała Dąbkowskiego oraz Zbigniewa Milkiewicza wzięli udział w konferencji zorganizowanej pod patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Konferencja zatytułowana "100-lecie polskiej polityki społecznej „Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość” wpisuje się w obchody 100-lecia Niepodległości.

Zobacz zdjęcia

 


 

KONKURS NA 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego serdecznie zaprasza wszystkich uczniów naszego regionu do udziału w konkursie organizowanym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=aH1IMdonBGs

 


 

1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O ŻOŁNIERZACH NIEZŁOMNYCH

Grupa uczniów Samorządu Szkolnego G 11 i X LO uczciła bohaterów podziemia antykomunistycznego składając znicze pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych. Pan Marcin Empel opowiedział krótką historię dramatycznych wyborów żołnierzy, którzy trwali z bronią w ręku broniąc ludności cywilnej przed UB i sowieckim NKWD, walcząc o wolną Polskę. W budynku Gimnazjum Samorząd Szkolny przygotował okolicznościową gazetkę. Całość zorganizował p. Piotr Biegalski.

Zobacz zdjęcia

 


 

XII RAJD ROWEROWY Z OKAZJI 78. ROCZNICY POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO I SZARYCH SZEREGÓW

W dn. 21.10.2017 r. odbył się XII Rajd Rowerowy z okazji 78. rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Rajd rozpoczęliśmy na pl. Rapackiego, gdzie pod pomnikiem Armii Krajowej zapaliliśmy znicz, krótką historię Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów przybliżył p. Piotr Biegalski. następnie udaliśmy się pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki(23 października mijała 33. rocznica Jego męczeńskiej śmierci), zapaliliśmy znicz i odmówiliśmy modlitwę w intencji kanonizacji Błogosławionego. W dalszą drogę udaliśmy się pod przewodnictwem p. Ignacego Warejko, przodownika turystyki kolarskiej PTTK O/Toruń niebieskim szlakiem przez Przysiek, Łążyn, Zamek Bierzgłowski do Olka. Przy mogile i pomniku pomordowanych harcerzy p. Marcin Empel opowiedział o zbrodni niemieckiej dokonanej na inteligencji Torunia i okolic, w tym harcerzy. Ks. Mariusz Witkowski, dyrektor Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego odprawił Mszę św. w intencji ofiar pomordowanych w lasach Barbarki. Na polanie Szkoły Leśnej na Barbarce było ognisko i pieczenie kiełbasek. W Rajdzie udział wzięli uczniowie G 11, X LO i kilkoro ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego pod opieką p. Magdaleny Lutowskiej.

Zapraszamy na kolejne rajdy!!!

Zobacz zdjęcia

 


 

ZAPROSZENIE NA RAJD ROWEROWY

KOŁO TURYSTYCZNE zaprasza na XII Rajd Rowerowy z okazji 78-tej rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.

  • Data: 14.10.2017 r.(godz. 8.30 - 15.30)
  • Trasa: Plac Rapackiego - Przysiek - Łążyn - Zamek Bierzgłowski - Olek - Barbarka
  • Koszt: 5 zł (ubezpieczenie, opłata za ognisko na Barbarce)
  • Zabieramy ze sobą: sprawny rower, kask ochronny, kanapki, kiełbaskę do ogniska, kurtkę przeciwdeszczową, napoje.

Zapisy i informacje u p. Piotr Biegalskiego do środy 11.10.2017 r. 
,,KOMU W DROGĘ, TEMU ROWER....."

 

 

Projekty i działania